स्याङ्जामा भूकम्प पीडित लाभग्राही दस हजारभन्दा बढी

bhukampa punanirman

वालिङ – भूकम्पबाट क्षति भएका दश हजार बढी पीडितले लाभ लिएका छन् । क्षतिग्रस्त निजी आवास तथा भवनको पुनःनिर्माणका लागि हालसम्म जिल्लामा पुनःनिर्माण तथा प्रबलीकरण गरी कूल दश हजार १६२ घर निर्माण छन् ।
पुनःनिर्माणतर्फ ९०८ र प्रबलीकरणतर्फ ७५४ लाभग्राहीका सूचीमा रहेको जिल्ला आयोजना कार्यान्वयन इकाइ अनुदान व्यवस्थापन तथा स्थानीय पूर्वाधार कार्यालयका प्रमुख प्रवीण ढकालले जानकारी दिए ।

पुनःनिर्माणतर्फका कूल ९ हजार ४०८ लाभग्राही रहेका थिए । ‘प्रथम किस्ता बुझेका छ हजार २०२ मध्ये गत असार मसान्तसम्ममा ६८.३५ प्रतिशतले घर निर्माण सम्पन्न गरेका छन्,’ उनले भने, ‘घर निर्माण सम्पन्न गरेका लाभग्राहीलाई तेस्रो किस्ताबापतको रकम प्रदान गरिसकेका छौं ।’

प्रबलीकरणतर्फका कूल लाभग्राही ७५४ मध्ये ६०८ ले सम्झौता गरी प्रथम किस्ताबापतको रु ५० हजार बुझेका उहाँले जानकारी दिए । उनका अनुसार तोकिए बमोजिमको प्रबलीकरण गरी ३२ लाई मात्र दोस्रो तथा अन्तिम किस्ताबापतको रु ५० हजार प्रदान गरिएको हो ।

लाभग्राही कायम भएकाको हकमा आगामी कात्तिक मसान्तसम्म आवास पुनःनिर्माणको अवधि कायम गरेको छ । ‘प्रबलीकरणमा कायम भएका लाभग्राहीले चाहेको खण्डमा पुनःनिर्माणको लाभग्राहीमासमेत परिवर्तन हुन पाउनेछन्,’ प्रमुख ढकालले भने, ‘यदि सामान्य मर्मत सम्भारमात्रै गर्न चाहेमा रु ५० हजार प्राप्त गर्न सक्नेछन् ।’

पहिले सर्भे÷रिसर्भे भएर पनि लाभग्राही कायम हुन नसकेका ७१७ गुनासोकर्ताको पुनरावेदन फाइल केन्द्रमा पठाइएको छ । जिल्लामा २१ लाभग्राहीले आफ्नो अन्यत्रसमेत बस्न योग्य घर रहेको जनाउँदै प्रथम किस्ताबापतको रु ५० हजारका दरले रु दश लाख ५० हजार फिर्ता गरेका प्रमुख ढकालले जानकारी दिए । पुनःनिर्माण लाभग्राहीले निजी आवास निर्माणका लागि तीन किस्तामा गरी तीन लाख र प्रबलीकरण लाभग्राहीले आंशिक क्षतिग्रस्त घर प्रबलीकरण गर्न दुई किस्तामा एक लाख रूपैयाँ पाउँछन् ।रासस,तस्वीर सौजन्य -ईन्जिनियर हेमन्त ऐर

Facebook Comments Box
TOP